CO JE LAMINITIDA?

Jednoduše řečeno je laminitida zánět laminy, který způsobuje bolest a zchromlost. Závažnost se může projevovat od mírného nepohodlí po extrémní bolest, kdy kůň nedokáže ani stát.

Příznaky laminitidy

Akutní laminitida se může objevit velmi náhle. Mezi příznaky patří závažná zchromlost, především při pohybu v kruhu nebo na tvrdém povrchu, odmítání chůze a vyšší prstový pulz v chodidle. Kůň se může ve stoji zaklánět, aby si ulevil od tlaku na přední nohy, nebo si lehnout a odmítat vstát.

Chronická laminitida se projevuje postupnými příznaky, které jsou obecně důsledkem zhoršení dřívějších problémů. Můžete si všimnout růstových prstenců kolem kopytní stěny, které značí předchozí záchvat laminitidy, a u koně se může vyvinout velký výčnělek.

Pokud máte podezření, že váš kůň trpí laminitidou, okamžitě zavolejte svému zvěrolékaři.

Jakmile bude stanovena diagnóza, bude možné zahájit kroky pro prevenci a zvládnutí tohoto oslabujícího stavu.

Proč laminitida?

Laminitida je téměř vždy způsobena metabolickými potížemi, které mohou být vyvolány různými okolnostmi, včetně vážného onemocnění, dlouhodobého užívání léků (například kortikosteroidů), rozsáhlého zranění kopyt, a nejčastěji stravou v důsledku nadměrného příjmu fruktanu z pastvy nebo nadměrné hladiny škrobu ve stravě.

Věděli jste?

Výzkumy ukazují, že velké procento koní trpících laminitidou má také skrytý hormonální problém. Nejčastěji se jedná o equinní metabolický syndrom (EMS) a Cushingovu nemoc. Lze je diagnostikovat krevním testem. Pokud máte podezření, že by váš kůň mohl trpět jednou z těchto nemocí, požádejte o radu svého zvěrolékaře.

PÉČE O KONĚ NÁCHYLNÉHO NA LAMINITIDU

Produkt Horslyx obsahuje vysoce kvalitní balíček vitaminů, minerálů a stopových prvků pro vyvážení nedostatků ve stravě založené na píci. Chutný a cenově výhodný liz odolný proti vlivům počasí nabízí přirozené a postupné krmení, které snižuje výkyvy hladiny cukru. Tento systém častějšího podávání malých dávek znamená, že živiny jsou vstřebány do tenkého střeva a nenarušuje se rovnováha mikroflóry v zadním střevě.

U koní a poníků náchylných na laminitidu nebo nadváhu je třeba učinit určité kroky pro zvládnutí a prevenci problému…

  • Sledujte příjem trávy koně nebo poníka – například prostřednictvím kratších pastev, přechodem na pastvu nižší kvality, pomocí náhubku nebo pasení v pruzích.
  • Zkuste snížit obsah obilovin v krmení, protože díky tomu se sníží obsah škrobu.
  • Spousta koní náchylných na laminitidu vyžaduje nízkokalorickou stravu s vysokým podílem vlákniny. Někteří však mohou mít vyšší nároky na energetický příjem. Pokud je to případ vašeho koně, vybírejte produkty jako tuk, vojtěšku a cukrovou řepu, které obsahují málo škrobu a nabízejí pomalé uvolňování energie.
  • Pokud je tělo vašeho koně ve stresu, ale nechcete mu přidávat kalorie, potřebují podporu, která napomůže jejich zotavení. Zajištění požadovaného přísunu důležitých vitaminů, minerálů a stopových prvků spolu s antioxidanty jim poskytne solidní základ pro skvělé zdraví.
  • Zajistěte, aby vás pravidelně navštěvoval podkovář, který se vašim koním postará o kopyta, a doplňte jim do stravy přísady pro zdravý růst kopyt, včetně biotinu, metioninu a zinku.

Věděli jste?

Sledování příjmu potravy u koní náchylných na laminitidu je klíčem k bezpečnému krmení produktem Horslyx. Pokud je třeba omezit přísun píce, nenechávejte volný přístup k produktu, protože hladový kůň pravděpodobně zkonzumuje vyšší než doporučené množství produktu Horslyx. Snadným způsobem omezení příjmu produktu Horslyx je použití držáku Horslyx 5 kg s omezovacími tyčemi.